Toto je archivní kopie zrušeného webu www.katolicka-dekadence.cz
Katolická dekadence
Katolická dekadence

Katolická dekadence

Františka Jirousová: Velmi vzdálený oheň

obálka knihy Vydal Knižní klub, 2000. K dostání např. v internetovém knihkupectví Vltava. Cena asi 170 Kč.

(Popisek knihy, který je uveden v katalogu Městské knihovny v Praze. Nejvýstižnější, co jsem zatím četla)
Účtování s dospíváním, první pokus o orientaci ve vlastním vnitřím světě a bolavé nalézání cest a smyslu života v příběhu dvou současných mladých lidí.
Dva maturanti, charakterově a názorově pevná, osamělá a poněkud výlučná dívka Zuzana a zcela rozvrácený, hledající a v alkoholových excesech a depresích se potácející hoch Alex se spolu setkávají na vsi, kam Alex přijíždí vždy, když prchá před konflikty s rodiči i sám se sebou. Jeho i její křečovitě výlučný, z puberty se těžce vymaňující pohled na svět i na sebe sama hrdiny po krůčkách sbližuje, Alex se dopátrává zdrojů a smyslu Zuzaniny víry a Zuzana se do Alexe postupně zamilovává. Možná bezděčně, leč o to bezprostředněji vylíčená naprostá negace světa rodičů a zároveň nesamostatnost a drobné zneužívání jejich péče, týdny času nanicovatě proflákaného, to vše je podáno velmi věrohodně a čtivě.

(Tento komentář jsem psala asi v roce 2004, došel jistého ohlasu, tak ho zde nechám na památku)

Zatím sem žádnou ukázku z této proklatcovy knihy nedám. Nenávidím totiž tuto knihu. Vyšla v roce 2000 v Knižním klubu. Vyhrála jsem tehdy druhou cenu v soutěži nepublikovaných českých spisovatelů. Kdo chcete podpořit chudého spisovatele, zakupte ono dílo. Bohužel v knihkupectvích nelze najít, snad kdybychom se ptali v propadlišti dějin…
Nenávidět vlastní knihu lze velmi lehko. Dostalo se jí velmi dobrého přijetí a já jsem se na základě toho povzbuzení mohla zbavit svého propastného komplexu méněcennosti, vrhla jsem se do psaní a za tři roky napsala knihu Vyhnanci, která je mojí duší a mým jediným literárním odkazem! Ovšem této knize se již takového přijetí nedostalo… Někteří řekli, že ta první kniha byla lepší. Vážně? Ve Vyhnancích je skutečný obsah, všechno, co jsem chtěla říct, rozvedení každé “myšlenky” z knihy první. Ve vzdáleném ohni není psáno NIC!
Pokud má někdo zájem uspořádat hapenning, skoupit pár výtisků a demonstrativně je spálit, ochotně se budu na akci podílet.)

Poznámka ze 27.6.2006 Díky Honzovi Šulcovi z nakl. Fra, který se po čtyřech letech marného zápasu o vydání ujal mé knihy Vyhnanci, odvolávám výše zmíněné hořekování a veřejně děkuji! Přidávám tedy na tuto stránku obálku výše zatracené knihy.

Počet komentářů: 5

 1. Saint-Germain napsal(a):

  Co to tam tou kurzívou píšeš za bláboly?!
  Velmi vzdálený oheň je knížka, kterou jsem přečetl s velikou chutí. Její styl je prostý, ryzí, není tam jediné slovo navíc, nejsou to žádné subjektivní spekulace o mladých rozervancích. Moc se mi líbila. Úplně nejvíc ty pasáže, kdy mladá devatenáctiletá holka neokázale popisuje svoje dojmy a pocity tváří v tvář krásám přírody a venkova. Fakt hezká knížka!
  Já ti dám happening! :-)

 2. Maftik napsal(a):

  2StG: Úplně jsi mě naladil, abych si to přečetl taky.

 3. Františka napsal(a):

  Jo, teď to maj v Knižním klubu za 9 korun! Fakt. Neudělali tomu žádnou propagaci, tehdy, kreténi, a teď to rozprodávají za tuto velmi inspirativní cenu. Já jsem ten odstavec psala spíše ze zoufalství, že nikdo nechtěl moji druhou knihu Vyhnanci. Já Velmi vzd. oheň mám taky docela ráda. A ráda slyším, že to někdo taky četl…

 4. Millo napsal(a):

  Já budu asi ještě chvíli “uvažovat”. Nikdy jsem si vlastně žádnou knížku sám pro sebe nekoupil, o to vydatnější mám zásoby různých knižních darů. Děsí mě ty knihy co zcela (nebo zčásti přečtu) a ony se pak kupí na policích.

  Mimochodem Velmi vzdálený oheň jsem si kdysi půjčil v knihovně. Čímž jsem asi autorku moc nepotěšil…

  Jiří Stodola: Ta “zlatá střední cesta” je myšlenka “hezká” a od dob jistého “synkretika” co na křesťanství narouboval řeckou filosofii už ji málokdo považuje za kacířskou (ani já to nehodlám dělat), přesto mi nedochází odkud usuzujete, že je pro křesťana jedinou možnou cestou.

 5. Millo napsal(a):

  :) ten můj koment patří samozřejmě pod novou knížku

Napiště komentář